Tapa Valla Rahvateater TaVaRa sündis entusiasmi ja kohaliku kogukonna toetusel. Idee luua Tapale näitering tekkis 2012. aasta oktoobris, kui kultuurikoja juht Heili Pihlak vastas huviliste soovile. Teatri nimi, TaVaRa, on lühend sõnadest Tapa Valla Rahvateater, mille pakkus välja trupiliige Tiit Kaljumäe. Sõnal on ka sügavam tähendus – soome keeles tähendab tavara vara või kaupa, mis sümboliseerib näiteringi iga liikme ja lavastuse panust kohaliku kultuuri rikastamisse.
TaVaRa missioon erineb teistest rahvateatritest oma filosoofia ja lähenemise poolest. Iga lavastus on trupile kui kallihinnaline ese, mis peegeldab nende ühiseid püüdlusi, loovust ja hinge. Just nagu kaupade kogum loob väärtusliku terviku, moodustavad ka TaVaRa etendused ja osalejad ühtse ja väärtusliku koosluse. See rõhutab teatri usku, et iga näitleja ja iga esitus on oluline osa suuremast tervikust, mis rikastab nii truppi kui ka publikut. TaVaRa arengut iseloomustab pidev enesetäiendamine. Trupi liikmed on aastate jooksul lihvinud oma näitlejameisterlikkust, hääle kasutamist ja lavalist kehavalitsemist. Lavastaja Tiit Alte valib teatrile väljakutseid pakkuvaid teoseid, mis võimaldavad trupil kasvada ja areneda. Viimati pälvis publikult sooja vastuvõtu lavastus “Pragmaatikud,” mis tõi esile trupi ühtsuse ja loovuse. Teatri missioon on luua lavastusi, mis peegeldavad trupi hinge ja loovust, pakkudes publikule midagi väärtuslikku. Aastate jooksul on lavale toodud kaheksa etendust, millest mitmed on pälvinud auhindu, kahel korral on saadud Lääne-Virumaa Näitemängupäeval parima lavastuse tiitel.
TaVaRa on tihedalt seotud kohaliku kultuurieluga, tehes koostööd teiste teatrite ja toetajatega, nende tegevusi on toetanud Tapa Vald, Kultuurkapital ja Lääne-Viru Omavalitsuste Liit. Kuigi hetkel uusi liikmeid vastu ei võeta, jääb teater avatuks tulevastele koostöövõimalustele ja plaanib liituda Eesti Harrastusteatrite Liiduga, et avardada oma esinemis- ja koolitusvõimalusi.
Koroonaaeg tõi kaasa väljakutseid, kuid trupp leidis loova lahenduse – proovid kolisid ühe liikme koju. See näitab nende pühendumist ja paindlikkust, mis on aidanud TaVaRal kujuneda Tapa Valla kultuurielu oluliseks osaks, tuues lisaks meelelahutusele sisse ka tõsisemaid teemasid, mis annab ajendeid aruteluks ja loovuseks.